Poprawna instrukacja BHP


Opis

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nieraz są lekceważone. Warto jednak pamiętać, że czasem niewielki błąd czy pomyłka doprowadzają do utraty zdrowia czy nawet życia. Dlatego warto postępować zgodnie z zasadami BHP tak, aby był zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Dokumentem, który informuje o potencjalnych zagrożeniach, jest instrukcja BHP. Pracodawcy muszą zadbać o to, by instrukcje BHP były przy każdym stanowisku. Pracownik nie tylko powinien przejść szkolenie wstępne i okresowe, ale również powinien korzystać ze stanowisk pracy, które zostały w odpowiedni sposób opatrzone "komentarzem" w postaci instrukcji.

Niezwykle istotne jest, aby każda instrukcja BHP była napisana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W przeciwnym razie Państwowa Inspekcja Pracy może nakazać zmianę istniejących instrukcji BHP tak, aby były bardziej dostosowane do wymogów stawianych przez prawo.

Trzeba pamiętać, że to na pracodawcy leży obowiązek stworzenia takich warunków pracy, które nie będą narażały pracowników na zbyt duże ryzyko. W każdym jednak zawodzie ryzyko chorób zawodowych czy sytuacji niebezpiecznych jest inne. Niemniej jednak pracownicy powinni wiedzieć, nie tylko jak korzystać ze stanowisk, aby były one dla nich bezpieczne, ale również jak udzielać pierwszej pomocy np. w sytuacji poważnych poparzeń po zetknięciu się z substancjami niebezpiecznymi.

Każda instrukcja BHP powinna być dobrze dopasowana nie tylko do tego, czym się bezpośrednio zajmuje pracownik, ale powinna być swego rodzaju zbiorem "zakazów", które mogą uchronić przed wystąpieniem poważnych problemów zdrowotnych. Za rozmieszczenie instrukcji BHP w stosownych miejscach odpowiada pracodawca, dlatego też to on ponosi odpowiedzialność w razie ich braku.

Obecnie nie ma potrzeby przygotowywania każdej instrukcji BHP osobno, ponieważ można kupić gotowe instrukcje BHP stanowiskowe. Znaleźć można np. instrukcję BHP korzystania z pływalni miejskiej, instrukcję BHP przy obsłudze drukarki.

Na bhpex.pl znaleźć można ofertę firmy, która oferuje gotowe instrukcje BHP.

Dodano: 2018-11-14

Źródło:
https://www.bhpex.pl/sklep/artykuly-bhp/instrukcje-bhp/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Instrukcja_BHP
http://mojafirma.infor.pl/prawo-autorskie/utwory-pracownicze/300097,Instrukcja-BHP-chroniona-prawem-autorskim.html

Autor: Michalina Duda


Dodaj komentarz


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!
Social:

BHPEX sp. j.

Telefon: 68 411 40 00

WWW: https://www.bhpex.pl/

Miejscowość: Zielona Góra

Adres: Sasankowa 1

Kod pocztowy: 65-012

Oceń firmę (0 z 0 głosów)

FIRMY W OKOLICY

STIER S.C.

Na uszczelnienie okien powinien zdecydować się każdy, kto do tej pory tego nie zrobił. Jest to potrzebne nawet w budynkach energooszczędnych, które posiadają specjalne okna, gdyż nawe

Tartak Rybojady Lidia Kapała

Wysokiej jakości drewno jest niezbędne przy budowie, remoncie czy wyposażaniu domu. W znanych sieciach sklepów zakup wysokiej jakości drewna w przystępnej c

© All rights reserved | bernadetta-film.pl 2019.