Czynny żal pcc

Opis

Co to jest czynny żal i jak z niego skorzystać?

Pomyłki mogą zdarzyć się każdej osobie w przedsiębiorstwie. Podobnie jak zapominalstwo czy inne niedociągnięcia. Chociaż nie powinny mieć miejsca, to jednak czasem trudno ich uniknąć. niestety w kwestiach finansowych takie błędy mogą doprowadzić nawet do odpowiedzialności karnej. Na szczęście istnieje sposób, który pozwala naprawić swój błąd. Jest to czynny żal pcc, czyli nic innego jak przyznanie się Urzędowi Skarbowemu do popełnienia błędu.

Można to zrobić pisemnie, składając odpowiedni wniosek lub ustnie do protokołu. Możliwe jest również uwzględnione, co spowodowało błąd lub kto był za niego odpowiedzialny. Taki błąd może być związany z niezapłaceniem podatku lub niezłożenie odpowiedniej deklaracji.

Złożenie takiego czynnego żalu może uchronić przed odpowiedzialnością karną i przykrymi konsekwencjami dla przedsiębiorstwa. trzeba będzie oczywiście zapłacić odsetki, który wynikną  z powstałego błędu. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia takiej deklaracji do Fiskusa, jednak należy pamiętać również o tym, że jest kilka sytuacji, w których czynny żal nie będzie przysługiwał. Należy się z nimi zapoznać, żeby uniknąć przykrych konsekwencji.

Kiedy nie można skorzystać z czynnego żalu?

Na stronie internetowej: podatkiwpolsce.pl znajdują się szczegółowe informacje, które należy wiedzieć o czynnym żalu, a także o tym, kiedy nie można z niego skorzystać. Takie sytuacje to między innymi:

  • sytuacja, w której w momencie składania wniosku o czynnym żalu, Fiskus będzie miał już informację o naruszeniu prawa
  • sytuacja, w której Fiskus rozpocznie już procedury służbowe, na przykład kontrolę, a czynny żal zostanie dopiero zgłoszony.

Należy pamiętać, że wtedy będzie już za późno na złożenie czynnego żalu, więc nie można o tym zapominać. Oczywiście dobrze jest unikać błędów, jednak czasem zdarza się nawet najbardziej doświadczonym osobom, więc warto mieć  możliwość, żeby samodzielnie przyznać się do popełnienia pomyłki, a tym samym uniknąć kar.

Dodano: 2018-11-14

Źródło:
http://podatkiwspolce.pl/czynny-zal/


Autor: Franciszek Zakrzewski


Dodaj komentarz


Dnia 2018-07-12 11:29:14 Finasne napisał:
W każdym biznesie nad finansami powinien czuwać prawnik. Pani mecenas bardzo mi pomogła z prowadzeniem spółki. Dużo rzeczy dowiedziałem się dzięki naszej współpracy. Z całego serca polecam :)
Ocena: 3
Social:

Podatkiwspolce.pl

Telefon:

WWW: http://podatkiwspolce.pl/

Miejscowość: Gdańsk

Adres: - -

Kod pocztowy: --

Oceń firmę (5 z 1 głosów)

FIRMY W OKOLICY

MKM Paintball

Podczas organizowania kinderbalu, rodzice przywiązują dużą wagę nie tylko do przekąsek podawanych podczas imprezy oraz do dekoracji. Integralną częścią imprezy są przede wszystkim zajęc

P.P.H. KEMER Lech Modrzyński

Wiele statystyk podaje, że przeciętna kobieta posiada 6 torebek. Ten element garderoby pełni bowiem nie tylko funkcje praktyczne. Torebka to również część styl

DOWAN Sp. z o.o.

Kilka kawałków drewna połączonych ze sobą za pomocą trzciny bądź sznurka. Tak kiedyś wyglądały nosze transportowe. Co ciekawe, służyły nie tylko do pr

© All rights reserved | bernadetta-film.pl 2019.